Vitaminy rozpustné ve vodě

Mezi vitaminy rozpustné ve vodě patří vitamin C a vitaminy skupiny B.

Vitamin C 

Vitamin C patří mezi vitaminy, které lidské tělo potřebuje nejvíce. Ve větším množství by ho měli přijímat lidi z velkoměst, kuřáci, alkoholici, staří lidé, a ženy užívající hormonální antikoncepci. Je potřebný pro metabolismus aminokyselin, preventivně chrání cévy, posiluje imunitní systém, chrání buňky a podporuje růst. Podporuje vstřebávání železa ve střevech, a tím umožňuje vytvářet některé hormony a snižuje riziko anemie.

Příjem nadměrného množství vitamínu C může vést ke vzniku ledvinných kamenů. Současný pravidelný příjem vysoké dávky může vyvolat podráždění žaludku, které může skončit až žaludečním vředem.

Kde najdeme vitamin C:

Vitamin C obsahuje například šípek, rakytník, citrusové plody, černý rybíz, jahody, papája, brusinky, brambory, rajčata, brokolice, květák nebo špenát. 

Vitaminy skupiny B

Jsou nezbytné při metabolických procesech, pro tvorbu a využívání energie, hormonů, protilátek a pro nervový přenos. Během růstu, těhotenství a při kojení se spotřeba těchto vitaminů, především kyseliny listové, ještě zvyšuje. Většina vitaminů skupiny B je nestálá. Během skladování, zpracování a tepelné úpravy dochází k výrazným ztrátám.

Mezi vitaminy B patří:

Kde najdeme vitaminy B:

Vitamin B obsahují kvasnice, obiloviny a celozrnné potraviny, cereálie, luštěniny, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, zelenina, ovoce a ořechy.

Navštivte také

Doména www.multivitamin316.cz

Pagerank: 0

S-rank: 0

Návštěvnost: Doposud 20197 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.multivitamin316.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář